PS Antonie: „Credinţa aduce vindecarea sufletului şi trupului nostru”

Duminică, 4 august 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie,  PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a VII-a după Rusalii. Referindu-se la virtutea credinţei, PS Antonie, între altele a spus: „Mântuitorul îi întrebă pe cei doi orbi, dacă cred că El îi poate vindeca. Orbii răspund: Da, Doamne. Cu alte cuvinte, credem Doamne că Tu ne poţi vindeca. Credem în puterea Ta. Credem în ajutorul Tău. Credem că doar de la Tine ne poate veni vindecarea. Tu eşti salvarea noastră. Tu eşti izbăvitorul nostru. Şi Mântuitorul, văzând credinţa lor puternică, le zice: „După credinţa voastră fie-vă vouă”. Credinţa face minuni. Credinţa aduce vindecarea sufletului şi trupului nostru”. „Să ne rugăm Bunului Dumnezeu ca să ne ajute să ne întărim credinţa, care înseamnă iertare, vindecare şi lumină pentru sufletele noastre”, a mai spus PS Antonie.

Ierarhul Episcopiei de Bălţi a mulţumit părintelui Valeriu pentru activitatea pastorală şi socială desfăşurată în parohia pe care o păstoreşte şi pentru implicarea frăţiei sale şi doamnei preotese în activitatea Episcopiei de Bălţi.

Părintelui Valeriu a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe PS Antonie să mai vină la Corlăteni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi