Pelerini de peste Prut la Episcopia de Bălţi

În ziua de marţi, 20 august 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a primit, la sediul episcopal din Bălţi, vizita unui grup de creştini din parohia „Sfântul Ioan Botezătorului” din comuna Mărăţei – Piatra Neamţ, judeţul Neamţ.

Grupul de pelerini de peste Prut, condus de doamna preoteasă Iuliana Ursache, s-au aflat în Basarabia, timp de două zile, pentru a cunoaşte mai bine acest spaţiu românesc cu oameni ospitalieri şi sfinte lăcaşe înălţate spre slava lui Dumnezeu. 

PS Antonie le-a vorbit fraţilor de peste Prut despre istoricul eclesiastic al zonei de nord a R. Moldova, despre activitatea desfăşurată de Episcopia de Bălţi şi dificultăţile cu care se confruntă structura eclesiastică românească din Basarabia.

Doamna preoteasă Ursache a mulţumit PS Antonie, în numele grupului de pelerini, pentru primire şi binecuvântare, specificând că „în Basarabia s-au simţit ca acasă, pentru că i-au vizitat pe fraţi”.

Fiecare pelerin a primit din partea PS Antonie iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi