Preasfințitul Antonie a slujit, de sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, la Mănăstirea Hadâmbu

Duminică, 8 septembrie 2019, de sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului (stil nou), Preasfințitul Antonie, Episcop de Bălți, a oficiat slujba Sfintei Liturghii, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi, la Mănăstirea Hadâmbu.

În cuvântul său, Preasfințitul Antonie a mulţumit Bunului Dumnezeu pentru că l-a binecuvântat cu bucuria de a fi în mijlocul obștii și a pelerinilor din acest loc sfânt și binecuvântat de Dumnezeu de la Mănăstirea Hadâmbu. Preasfinția sa a mai vorbit despre importanța prezenței Maicii Domnului în viața creștinului ortodox, cinstirea Maicii Domnului în Ortodoxie şi despre minunile pe care le-a săvârşit la Mănăstirea Hadâmbu odată cu venirea arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale.

La final, părintele Nicodim, i-a mulțumit Preasfinției sale pentru cuvântul de folos și i-a oferit un veşmânt arhieresc, brodat în atelierul de croitorie al Mănăstirii Galata din Iaşi.

Centrul de presă al Episcopiei de Bălți