PS Antonie: „Crucea ne apără şi ne sfinţeşte viaţa”

Duminică, 22 septembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (PCuv. Veniamin Galiţ).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, la locul Sfintei Cruci în viaţa creştinului şi importanţa cinstirii Sfintei Cruci.

Vorbind despre semnificaţia Sfintei Cruci, PS Antonie, între altele, a spus: „Crucea este altarul de jertfă sfinţit de Mântuitorul, de aceea pentru noi, cei care mărturisim dreapta credinţă, crucea este sfântă. Crucea ne apără şi ne sfinţeşte viaţa. Însemnându-ne cu acest semn, ne sfinţim şi noi. Crucea este pavăză împotriva uneltirilor celui rău. Crucea este semnul distinctiv al urmaşilor lui Hristos, este semnul distinctiv al nostru al creştinilor. Crucea este semnul mărturisirii adevăratei credinţe”.

După Sfânta Liturghie a fost oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru toate binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra comunităţii de creştini ortodocşi din satul Gara Rediul Mare.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui ieromonah Veniamin, parohul comunităţii din Gara Rediul Mare pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată şi pentru efortul depus la ridicarea noului sfânt locaş din localitate.

La rândul său, părintele Veniamin i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Gara Rediul Mare şi cu alte ocazii.

Fiecare creştin, prezent la slujbă, a primit din partea PS Antonie iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi