PS Antonie: „Pacea sufletului nostru vine din iertarea şi iubirea semenilor”

Duminică, 29 septembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Ioan Botezătorul” din Piatra Neamţ (cartierul Măreţei) (preot paroh Vasile Păvăleanu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din duminica a XIX după Rusalii. Vorbind despre virtutea iubirii vrăjmaşilor, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Iubirea adevărată, după cum ne învaţă Mântuitorul, este să iubim şi pe vrăjmaşi. Să-i iertăm şi să-i iubim. Pentru că pacea sufletului nostru vine din iertarea şi iubirea semenilor. Răzbunarea nu este conformă cu chipul lui Dumnezeu din om. Răzbunarea aduce întuneric şi suferinţă în sufletul omului, iar iubirea aduce lumină”.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele Vasile Păvăleanu i-a dăruit PS Antonie o icoană cu chipul Mântuitorului Iisus Hristos, iar părintele Mircea Ursache, preot slujitor la aceiaşi biserică din Piatra Neamţ, i-a dăruit ierarhului Episcopiei de Bălţi un analog sculptat din lemn.

PS Antonie, la rândul său, a dăruit bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” o candelă care să ardă pentru unitatea neamului românesc.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi