Preasfințitul Antonie a participat la hramul Iașului

 

 

Luni, 14 octombrie 2019, de ziua cinstirii Sfintei Cuvioase Parascheva, PS Antonie, Episcop de Bălti, afăcut parte, la invitaţia IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, din soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi, care au oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie cu ocazia sărbătoririi hramului oraşului Iaşi.Alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, din soborul ierarhilor au făcut parte: Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului şi Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sătmarului, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Înaltpreasfinţitul Părinte Nathanael, Mitropolit de Amantia, Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfinţitul Părinte Qais, Episcop de Erzurum, Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, Preasfinţitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului.Anul acesta pelerinii au avut ocazia să se închine alături de moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva şi sfintelor moaşte ale Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, din Insula Corfu, Grecia.Cuvioasa Parascheva este considerată de credincioşi „Ocrotitoarea Moldovei”. La Sfânta Liturghie au fost prezenţi peste 20.000 de oameni.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi