PS Antonie: „Credinţa în Dumnezeu aduce vindecare nouă şi apropiaţilor noştri”

 

Duminică, 10 noiembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (PCuv. pr. Veniamin Galiţ).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXIV-a (Învierea fiicei lui Iair).

Vorbind despre rolul credinţei în viaţa creştinului, PS Antonie, între altele, a spus: „După ce se tămăduieşte femeia cu scurgere de sânge şi este vădită celor jur, Iisus îi spune: „Îndrăzneşte, fiică, credinţa ta te-a mântuit. Mergi în pace!”. Mântuitorul nu întâmplător scoate în evidenţă credinţa femeii şi pune vindecarea pe seama credinţei ei. Când se adresează lui Iair, pentru a-l încuraja, după ce acesta primise vestea că fiica sa murise, Mântuitorul face trimitere tot la credinţă, şi-i zice: „Nu te teme; crede numai şi se va izbăvi”. Îl îndeamnă pe Iair să aibă credinţă, dacă vrea ca fiica sa să fie bine. În ambele cazuri vedem ce ajutor avem dacă suntem credincioşi. Putem spune că Evanghelia de astăzi ne arată cum credinţa în Dumnezeu aduce vindecare nouă şi apropiaţilor noştri. Evanghelia ne arată cât de mult ajută credinţa atunci când trecem prin boală, cât de mult ne ajută să dobândim vindecarea de la Dumnezeu”. „Să avem credinţă puternică în Dumnezeu, să nu ne îndoim niciodată de ajutorul Lui. Să-L chemăm în rugăciunile noaste şi El niciodată nu va întârzia să ne vină în întâmpinarea noastră”, a îndemnat PS Antonie.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a sfinţit un sfeşnic, dăruit bisericii de către un bun creştin.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui ieromonah Veniamin, parohul comunităţii din Gara Rediul Mare pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată şi pentru efortul depus la ridicarea noului sfânt locaş din localitate.

La rândul său, părintele Veniamin i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Gara Rediul Mare şi cu alte ocazii.

Fiecare creştin, prezent la slujbă, a primit din partea PS Antonie iconiţe cu chipul Maicii Domnului.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi