Episcopia de Bălţi şi-a mărit numărul de preoţi

Duminică, 17 noiembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezatu).

În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Claudiu Lucian Ţugui a fost hirotonit preot.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXII-a (bogatul nemilostiv) şi la rolul unui slujitor al altarului în spaţiul basarabean.

Felicitându-l pe noul hirotonit, PS Antonie, între altele, a subliniat: „Bunul Dumnezeu a rânduit să faci parte din Biserica canonică a acestui pământ. Mai sunt şi alte jurisdicţii în Basarabia, dar acelea nu au canonicitate, sunt ale altor neamuri şi sunt aduse de pe alte meleaguri. Să te bucuri de această mare chemare - să faci parte din Biserica neamului tău. E o cinste să faci parte din Mitropolia Basarabiei. Ai frumoasa şi responsabila misiune să vorbeşti oamenilor adevărul. Bunul Dumnezeu să te ajute şi să te ocrotească. Preoţie îndelungată şi cu multe roade” .

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Roman pentru activitatea misionar-pastorală desfăşurată în parohie şi în cadrul Episcopiei de Bălţi, unde părintele este responsabil de Sectorul Cultural, Misiune şi Tineret..

Părintele Roman i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii din Donduşeni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi