Marea Unire de la Alba Iulia sărbătorită la Bălţi

              Duminică, 1 decembrie 2019, ziua când întreaga suflare românească a sărbătorit Marea Unire de la Alba Iulia, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, un Te-Deum la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

PS Antonie a adresat, celor prezenţi, un cuvânt de felicitare cu ocazia împlinirii a o sută unu ani de la marele eveniment din istoria românilor.

La slujba de Te-Deum a fost prezent şi Excelenţa Sa, Domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi. Apoi clericii şi cei prezenţi au mers la statuia Sfântului Voievod Ştefan cel Mare din centrul Bălţiului, unde au depus flori și au înălţat rugăciuni către Sfântul Voievod. În faţa statuii Sfântului Voievod copiii de la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din Donduşeni a prezentat un recital de cântece patriotice. Acelaşi florilegiu de cântece copiii l-au prezentat şi în biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos”.

PS Antonie a adresat un cuvânt de felicitare şi românilor adunaţi la statuia Sfântului Voievod.

Printre cei care au adresat cuvinte de felicitare românilor din Bălţi au fost: Excelenţa Sa, Domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, dl. Ion Mărgineanu, deputat în primul Parlament al R. Moldova, semnatar al declaraţiei de independenţă, dl. Octavian Ţâcu, deputat în Parlamentul R. Moldova, dl Anatol Şalaru, ex-ministru al apărării, conf. univ., dr. Lidia Pădureac, prim – prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi pentru activitatea didactică, Excelenta Sa, dl. Sergiu Burlacu, consilier al municipiului Bălți ş.a.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi