PS Antonie: „Maica Domnului nu lasă pe nimeni fără ajutor”

Miercuri, 4 decembrie 2019, dată la care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Intrarea Maicii Domnului în biserică, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în cultul ortodox. Vorbind despre Maica Domnului, PS Antonie, între altele, a spus: „În rugăciunile noastre noi spunem că nu avem alt ajutor afară de Maica Domnului. Şi aşa este. Ea este cea care ajută, primeşte şi vede toate suferinţele şi necazurile noastre. Nu există altă folositoare şi mângâietoare mai de nădejde decât Maica Domnului. Şi Maica Domnului nu lasă pe nimeni fără ajutor. Ea mijloceşte pentru fiecare care i se roagă cu multă credinţă. Ea este alături de cei săraci, străini, necăjiţi şi în nevoi. E a este ajutătoarea noastră a tuturor”.

„Să o avem pe Maica Domnului în rugăciunile noastre, dacă dorim să ne fie grabnică ajutătoare când îi cerem ajutorul”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Petru pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată printre păstoriţii săi.

Părintele Petru i-a mulţumit ierarhului Episcopiei de Bălţi pentru binecuvântate şi l-a invitat să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte.