PS Antonie a slujit pentru a treia oară la Mogoşeşti, judeţul Iaşi

Vineri, 6 decembrie 2019, (zi în care creştini ortodocşi care ţin sărbătorile pe stilul nou l-au sărbătorit pe Sfântul Ierarh Nicolae), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la parohia „Sfântul Ierarh Nicolae” din comuna Mogoşeşti din judeţul Iaşi, cu ocazia sărbătoririi hramului acestei localităţi.

Ierarhul Episcopiei de Bălţi şi anul acesta s-a aflat în mijlocul creştinilor din Mogoşeşti la invitaţia părintelui paroh Dumitru-Cristinel Puiu. Prima slujbă la Mogoşeşti, PS Antonie a oficiat anul trecut în ziua de hram. Anul acesta, PS Antonie a mai slujit la Mogoşeşti şi în ziua de 7 septembrie 2019.

Creştinii din Mogoşeşti împreună cu părintele paroh i-au dăruit PS Antonie un rând de veşminte arhiereşti pe care Preasfinţia Sa le-a sfinţit înainte de Sfânta Liturghie.

În cuvântul său, PS Antonie a reliefat chipul strălucitului ierarh al Bisericii Ortodoxe, Sfântul Nicolae, şi a mulţumit părintelui paroh pentru invitaţie şi Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji şi de a se bucura, în zi de hram, cu binecuvântaţii creştini din Mogoşeşti.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei părintelui paroh şi asupra comunei Mogoşeşti.

Părintele Dumitru-Cristinel Puiu i-a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul basarabean să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

PS Antonie a dăruit părintelui Dumitru-Cristinel Puiu două cărţi, una dintre ele fiind Primul jurnal misionar al Cuviosului Anatolie Tihai apărut, în ediţie bilingvă română-niponă, la Editura Episcopiei de Bălţi, în anul 2018,.

PS Antonie a asistat la un program artistic prezentat de copiii de la şcoala din comună, după care i-a binecuvântat şi a îndeplinit rolul moşului care aduce cadouri copiilor ascultători.