PS Antonie a sfinţit casa „Sfântul Stelian” construită de Mănăstirea Hadâmbu pentru o familie nevoiaşă

Sâmbătă, 7 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, slujba de sfinţire a noii case ridicată la iniţiativa PCuv. Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, pentru familia Ciobanu din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi.

La slujba de sfinţire a fost prezent şi Pcuv. arhim. Nichifor Horia, stareţul Mănăstirii „Trei Ierarhi” din Iaşi şi exarhul administrativ al Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei.

După oficierea slujbei de sfinţire, PS Antonie a adresat un cuvânt celor prezenţi în care a reliefat activitatea misionar-pastorală a părintelui Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, harnic slujitor al Domnului, prin osteneala căruia cei 12 membri, dintre care 10 copii, ai familiei Ciobanu vor ierna într-o casă nouă şi a felicitat familia Ciobanu cu acest mare dar primit de la Dumnezeu, mulţumindu-le celor care au luat parte la acest proiect filantropic.

Un cuvânt către cei prezenţi la sfinţirea casei din satul Ion Neculce a adresat şi Pcuv. arhim. Nichifor Horia.

Cu mari emoţii, amintindu-şi şi de propria copilărie, părintele Arhimandrit Nicodim a vorbit despre eforturile depuse la ridicarea casei pentru familia Ciobanu, a mulţumit tuturor celor care i-au fost alături în această lucrare sfântă, a gradificat pe cei mai darnici cu diplome de recunoştinţă din partea Mănăstirii Hadâmbu şi a menţionat că nu este ultima casă pe care o ridică pentru familii nevoiaşe.

Diplomele de recunoştinţă „Sfântul Stelian” au fost oferite „în semn de mulţumire pentru râvna şi stăruinţa în slujirea aproapelui, şi pentru implicarea jertfelnică în activitatea filantropică desfăşurată de Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” - Hadâmbu”. Cheia de la Casa „Sfântul Stelian” părintele Nicodim i-a oferit-o lui Sebastian, mezinul familiei Ciobanu. Rând pe rând, invitaţii au oferit noilor proprietari daruri, iar prin grija familiei Crăciun Constantin şi Maria din cei prezenţi au primit pachete cu alimente.

Casa din satul Ion Neculce este a doua casă construită de părintele Nicodim.

Noua casă pentru familia Ciobanu este formată din patru camere, bucătărie şi baie, dar şi o anexă pentru centrala termică. Casa a fost închinată Sfântului Stelian, Ocrotitorul copiilor, şi a fost ridicată în perioada august-noiembrie 2019, la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Proiectul a fost susţinut de primarul comunei Ion Neculce, Gheorghe Văleanu, de numeroşi sponsori din ţară şi din străinătate, dar şi de pelerinii care au participat la sfintele slujbe de la Mănăstirea Hadâmbu.