PS Antonie: „Bogăţiile pot constitui un obstacol în urmarea noastă lui Hristos”

Duminică, 8 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh PC preot Florentin Constantin Doboşeriu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXX-a după Rusalii (Dregătorul bogat – păzirea poruncilor) şi la activitatea de slujitor al altarului a părintelui Florentin.

Vorbind despre bogăţie ca obstacol pentru mântuirea omului, Preasfinţitul Antonie, între altele, a spus: „Când a auzit dregătorul îndemnul Mântuitorului să-şi vândă averea şi să-L urmeze, s-a întristat. Şi Evanghelia ne spune de ce – pentru că avea multe bogăţii. Multele bogăţii constituiau obstacolul de a-L urma pe Hristos şi gândul că trebuie să se despartă de ele i-a a dus dregătorului tristeţe în suflet. Aşadar, bogăţiile pot constitui un obstacol în urmarea noastă lui Hristos, un obstacol în apropierea noastră de Dumnezeu, dacă ne ataşăm în exces de ele. Şi această ataşarea aduce în sufletele noastre multă tristeţe”. „Să ne cercetăm şi să vedem de ce nu avem suficientă bucurie în suflet, care este relaţia noastră cu lucrurile materiale din jurul nostru. Suntem liberi faţă de cele materiale sau suntem captivii lucrurilor trecătoare. Care este cauza tristeţii care se furişează în sufletele noastre? Să nu uităm pace, bucuria, fericirea sufletelor noastre vine doar de la Mântuitorul nostru Hristos”, a menţionat PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Florintin pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată la Voloviţa, pentru osteneala de a înălţa un locaş de închinare în această localitate şi pentru activitatea în calitate de consilier economic al Episcopiei de Bălţi.

Părintele Florentin i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântarea arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

Istoric: Comunitatea „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din localitatea Voloviţa, Soroca a fost înregistrată în luna mai a anului 2016. Piatra de temelie a fost sfinţită de către Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, în ziua de 11 octombrie 2016. În luna noiembrie 2017 s-au turnat plăcile şi s-au finisat bolţile. Comunitatea a primit un sprijin financiar substanţial din partea Secretariatului de Stat pentru Culte al Guvernului României. Prima Sfântă Liturghie a fost oficiată în ziua de 2 iunie 2018, la care a fost prezent şi PS Antonie, Episcop de Bălţi.