Conferinţa anuală a preoţilor din cadrul Episcopiei de Bălţi

Marţi, 10 decembrie 2019, la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi, s-a desfăşurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, Conferinţa anuală a preoţilor din cadrul Episcopiei de Bălţi. Evenimentul a fost organizat de Sectorul Cultură, Misiune şi Tineret al Episcopiei de Bălţi (consilier preot Roman Botezatu). Conferinţa cu tema: „Sfânta Liturghie în viaţa preotului şi a creştinului. Inovaţii liturgice” a fost susţinută de către PC Pr. Prof. Dr. Viorel Sava, profesor la Facultatea de Teologie din Iaşi.

În cuvântul introductiv, PS Antonie a vorbit despre necesitatea organizării unor asemenea întâlniri, care au ca scop îmbogăţirea slujitorilor altarului sub aspect pastoral şi misionar, menţionând că preoţii au ocazia să asculte expunerile părinţilor profesori experimentaţi, să pună întrebările care-i frământă şi să afle răspunsurile necesare. PS Antonie a mulţumit părintelui Sava pentru faptul că este aproape de preoţii Episcopiei de Bălţi şi răspunde de fiecare dată cu dragoste invitaţiei de a veni în Episcopia de Bălţi.

După prezentarea bogatei, ca şi informaţie, meditaţii, Părintele Profesor Sava a răspuns, cu dragoste şi înţelegere, la întrebările preoţilor.

Întâlnirea s-a desfăşurat într-o atmosferă de frăţească înţelegere. Discuţia duhovnicească a continuat şi în timpul agapei frăţeşti.

În încheiere, PS Antonie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei pentru faptul că a binecuvântat ca PC Pr. Prof. Dr. Viorel Sava să vină la Bălţi, Părintelui Sava pentru meditaţia ziditoare prezentată preoţilor din cadrul Episcopiei de Bălţi, PC părinte Roman Botezatu, consilier al Episcopiei de Bălţi pentru organizarea Conferinţei şi părintelui Petru pentru faptul că a găzduit evenimentul şi a oferit agapa frăţească.

Conferinţa a fost precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, care a fost oficiată tot la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).