PS Antonie: „De la Sfântul Apostol Andrei învăţăm devotamentul faţă de Evanghelia lui Hristos”

Vineri, 13 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Pogorârea Duhului Sfânt” şi „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei” din satul Răzălăi, raionul Sângerei (preot paroh Protoiereu Mitrofor Valeriu Cernei, Vicar administrativ al Episcopiei de Bălţi).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la rolul ucenicilor Mântuitorului în propovăduirea Evangheliei în lume, la viaţa Sfântului Apostol Andrei şi la creştinarea poporului român.

Vorbind despre virtuţile Sfântului Apostol Andrei, PS Antonie, între altele, a spus: „De la Sfântul Apostol Andrei învăţăm devotamentul faţă de Evanghelia lui Hristos, credinţa în Mântuitorul Iisus Hristos şi jertfelnicia cu care a propovăduit, toată viaţa sa, Cuvântul lui Dumnezeu. El rămâne peste veacuri un model de propovăduitor, un model de misionar, pentru toţi cei botezaţi în numele Sfintei Treimi”.

„Să rugăm pe Bunul Dumnezeu şi pe Sfântul Apostol Andrei să ne dea şi nouă credinţă, putere şi curaj, să fim lucrători harnici şi jertfelnici în lucrarea sfântă de a duce adevărul Evangheliei către semenii noştri”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Valeriu pentru activitatea pastorală şi activitatea în cadrul Episcopiei de Bălţi.

Părintele Valeriu, la rândul său, a mulţumit pentru vizită, binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Răzălăi şi cu alte ocazii.