PS Antonie: „Credinţa vindecă şi ne face urmaşi ai lui Hristos”

Duminică, 15 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXXI-a după Rusalii (Vindecarea orbului din Ierihon).

Vorbind despre virtutea credinţei, PS Antonie, între altele, a spus: „Din textul Evangheliei de astăzi vedem cât de mare este puterea credinţei. Orbul când a înţeles că pe aproape de locul unde stătea trece Iisus, nu a mai acceptat să tacă, aşa cum îl certau cei din jur, ci a cerut ajutor mai insistent, strigând, cum ne spune şi Evanghelia: „Fiule al lui David, miluieşte-mă!”. A strigat credinţa din el. Credinţa a prins glas. Puterea credinţei a făcut cunoscută suferinţa sa lui Iisus. Şi la strigătul lui a răspuns Iisus, vindecându-l. Aflăm de la Mântuitorul motivul pentru care l-a vindecat – pentru credinţa lui. După binefacerea primită de la Iisus, cel vindecat îl urmează şi slăveşte pe Dumnezeu. Şi toţi martorii dau laudă lui Dumnezeu pentru minunea săvârşită. Vedem, aşadar, din Evanghelie cum credinţa vindecă şi ne face urmaşi ai lui Hristos”.

„Să folosim timpul vieţii noastre pentru a fi aproape de Dumnezeu, izvorul vieţii şi sănătăţii noastre, prin rugăciune şi faptele luminii”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Valeriu pentru implicarea sa activă în viaţa Episcopiei de Bălţi.

Părintelui Valeriu a mulţumit pentru vizita şi binecuvântarea arhierească, invitându-l pe PS Antonie să mai vină la Corlăteni şi cu alte ocazii.