Preasfințitul Antonie, Episcop de Bălţi, a luat parte la ședința solemnă a Sfântului Sinod dedicată împlinirii a 30 de ani de la căderea regimului comunist

La Palatul Patriarhiei a avut loc, în ziua de luni, 16 decembrie 2019, ora 11.00, şedința solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române dedicată împlinirii a 30 de ani de la căderea regimului comunist.

Evenimentul a fost precedat de slujba parastasului pentru eroii din decembrie 1989, oficiată în Catedrala patriarhală, la ora 1030.

Ședința solemnă a fost deschisă de Părintele Patriarh Daniel care a subliniat importanța jertfei eroilor din decembrie 1989 pentru recâștigarea și reafirmarea libertății în România.

În continuare, domnul Octav Bjoza, președintele „Asociației Foștilor Deținuți Politici”, a susținut un cuvânt în memoria victimelor comunismului din România.

Ulterior, a fost lansat volumul Mărturii și evocări din lagăre și închisori: 30 de ani de la căderea comunismului în România marcați prin interviuri cu 30 de deținuți politici din perioada comunistă.

De asemenea, au fost prezentate trei filme documentare realizate de TRINITAS TV: Decretul 410/1959, Revoluția din 1989 şi Mărturisitori ai Ortodoxiei în temnițele comuniste (în total 45 minute).

Grupul psaltic Tronos al Catedralei patriarhale a susținut un concert de colinde și cântări pe versurile unor foști deținuți politici.

După încheierea ședinței solemne a Sfântului Sinod, a avut loc vernisajul expoziției intitulate „Publicația Vestitorul Ortodoxiei, martor al unui nou început în viața Bisericii”.

Şedinţa solemnă a Sfântului Sinod a fost transmisă în direct de Radio TRINITAS şi TRINITAS TV ale Patriarhiei Române.

Sursa: Biroul de presă al Patriarhiei Române