Ierarhul Episcopiei de Bălți a participat la omagierea Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române

Marți, 17 decembrie, 2019, PS Antonie, Episcop de Bălți, a făcut parte din soborul de arhierei care au slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Patriarhală, alături de Preafericitul Părinte Patriarh. Sfânta Liturghie a fost oficiată cu ocazia sărbătoririi de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române a zilei onomastice, avându-l ca ocrotitor spiritual pe Sfântul Proroc Daniel.

Mitropolitul Andrei al Clujului, Maramureșului și Sătmarului a oficiat un Te Deum la finalul Sfintei Liturghii în semn de recunoştinţă adusă lui Dumnezeu pentru ocrotirea şi ajutorul dăruit Patriarhului în slujirea Bisericii Ortodoxe Române și a rostit un cuvânt festiv, subliniind că actualul conducător al Bisericii Ortodoxe Române este un „Patriarh puternic în vremuri dificile”.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți