PS Antonie: „Gârbovirea sufletească împiedică vederea lucrării lui Dumnezeu în creaţia Sa”

Duminică, 22 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din satul Hârbovăţul Nou, rn. Anenii Noi, din cadrul Arhiepiscopiei Chişinăului.

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a 27-a după Rusalii (Tămăduirea femeii gârbove).

Vorbind despre credinţa şi răbdarea femeii gârbove, PS Antonie, între altele, a spus: „Evanghelia ne pune în faţă suferinţa unei femei gârbove de 18 ani, care venea la templu în fiecare zi de sâmbătă, cu speranţa că într-o zi va fi izbăvită de suferinţa ei. Cu toate că avea o suferinţă de 18 ani, femeia nu a pierdut speranţa în vindecare niciodată. Cu multă credinţă şi răbdare ea a aşteptat ceasul tămăduirii. Şi el a venit. La lunga aşteptare a femeii a răspuns Hristos. El vine în zi de sâmbătă şi o izbăveşte de suferinţa ei, cu toate că ştia că va trezi invidia mai marelui sinagogii. O vindecă şi le dă şi celor prezenţi o lecţie că sărbătoarea nu trebuie să constituie un obstacol de a săvârşi binele”.

„Trebuie să spunem că există două forme de gârboviri: una fizică şi alta sufletească. Gârbovirea fizică nu permite omului să vadă soarele, gârbovirea sufletească împiedică vederea lucrării lui Dumnezeu în creaţia Sa. Este o stare de opacitate spirituală şi o vieţuire într-un întuneric al necunoaşterii şi al îndepărtării de Dumnezeu, izvorul vieţii, al bucuriei şi al sănătăţii”, a mai spus PS Antonie.

Sfânta Liturghie oficiată de Preasfinţitului Antonie la Hârbovăţul Nou a fost una misionară.

La sfânta slujbă a fost prezent şi părintele Victor Bejan, fostul paroh al bisericii din Hârbovăţul Nou.