PS Antonie: „Grija de cele trecătoare constituie un obstacol în apropierea de Dumnezeu”

Duminică, 29 decembrie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XXVIII-a după Rusalii (Pilda celor poftiţi la cină).

Vorbind despre relaţia omului cu Dumnezeu, PS Antonie, între altele, a spus: „Cina este simbolul comuniunii, este simbolul comuniunii omului cu Dumnezeu. Pentru noi creştinii invitaţia la cină este invitaţia la Sfânta Împărtăşanie, este invitaţia la sfânta biserică, la sfintele slujbe, este invitaţia la întâlnirea cu Dumnezeu. Refuzul de a participa la cină este refuzul de a ne întâlni cu Dumnezeu. Toţi cei trei invitaţi la cină, din Evanghelia de astăzi, au refuzat invitaţia, prezentând fiecare motivul lor. În acest fel ei au ratat ocazia de a fi împreună cu Dumnezeu. Vedem din Evanghelie că grija de cele trecătoare constituie un obstacol în apropierea de Dumnezeu. Viaţa adevărată este viaţa în comuniune cu Dumnezeu. Dar suntem cu Dumnezeu atunci când suntem în rugăciune, când ne mărturisim şi ne împărtăşim cu Sfintele Taine, când facem fapte bune, ajutând pe semenii noştri”.

„Să căutăm comuniunea cu Dumnezeu, să căutăm lumina sfântă, să căutăm fericirea veşnică”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Valeriu şi familiei sale pentru ajutorul acordat la centrul Eparhial şi implicarea activă în viaţa Episcopiei de Bălţi.

Părintele Valeriu a mulţumit pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe PS Antonie să mai vină la Corlăteni şi cu alte ocazii.