Naşterea Domnului la parohia Sloveanca, Sângerei

 

Marţi, 7 ianuarie 2020, ziua când creştinii, care ţin sărbătorile pe stilul vechi, au prăznuit Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Sloveanca, rn. Sângerei (preot paroh – Prot. Valeriu Cernei, vicar-administrativ al Episcopiei de Bălţi).

La Sfânta Liturghie au slujit clerici de pe ambele maluri ale Prutului.

După citirea scrisorii pastorale chiriarhale la Praznicul Naşterii Domnului, părintele Constantin Naclad, consilier patriarhal, a rostit, cu binecuvântarea PS Antonie, un cuvânt de învăţătură.

PS Antonie i-a felicitat pe toţi cei prezenţi cu sărbătoarea Naşterii Domnului şi a împărţit cadouri colindătorilor şi celor mici.

La sfânta slujbă au fost prezenţi Excelenţa Sa, Domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, domnul Petre-Emanoil Neagu, preşedintele Consiliului Judeţean Buzău şi dna Elena Neaga, primarul comunii Bălăşeşti, rn. Sângerei.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi