Mica Unire sărbătorită la Bălţi

Vineri, 24 ianuarie 2020, ziua când întreaga suflare românească a sărbătorit Mica Unire din anul 1859, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, un Te-Deum la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu). PS Antonie a adresat, celor prezenţi, un cuvânt de felicitare cu ocazia împlinirii a o sută şaizeci şi unu ani de la marele eveniment din istoria românilor, când domnitorul Alexandru Ioan Cuza după ce la 5 ianuarie 1859 a fost ales în scaunul de domn în Moldova, la 24 ianuarie 1859 a fost ales domn al Ţării Româneşti.La slujba Tedeumului a fost prezent şi Excelenţa Sa, Domnul Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi.Apoi clericii şi cei prezenţi la slujba de TeDeum au mers la statuia Sfântului Voievod Ştefan cel Mare din centrul Bălţului, unde au depus flori.Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi