Părintele Roman Botezat, a fost delegatul Episcopiei de Bălţi la lucrările Convenției Românilor de Pretutindeni

Vineri, 24 ianuarie 2020, cu binecuvântarea PS.Antonie Episcop de Bălți, părintele Roman Botezat, consilier cultural al Episcopiei de Bălți, parohul bisericii cu hramul Acoperământul Maicii Domnului din orașul Dondușeni, a luat parte la lucrările Convenției Românilor de Pretutindeni, care s-au desfășurat în București, la Palatul Parlamentului.

Printre cei care au luat cuvântul, s-au numărat: Domnul Antonel Tănase, Secretar General, Guvernul României, Domnul Rareș Bogdan, europarlamentar, prim-vicepreședinte PNL, doamna Ana Guțu, Secretar de Stat la Departamentul pentru relația cu Rep.Moldova, Guvernul României, domnul Eugen Tomac, europarlamentar, președintele PMP, domnul Constantin Codreanu, deputat PMP, Președinte al Comisiei pentru comunitățile de români din afara granițelor țării din Camera Deputaților.

Au participat și aleși locali din Rep. Moldova: domnul Covaliov Arcadie primarul orașului Sângerei, domnul Constantin Cojocari, primarul orașului Edineț și alți reprezentanți ai mediului asociativ din străinătate, jurnaliști, profesori universitari, și diplomați români.

„Convenția Românilor de Pretutindeni” este un eveniment anual care reunește reprezentanți ai mediului asociativ românesc de peste hotare, jurnaliști, editori și scriitori români din întreaga lume, reprezentanți ai mediului academic, ai cultelor românești din străinătate, oficiali ai Parlamentului României, Guvernului României și ai Parlamentului European, precum și reprezentanți ai administrației locale.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți