PS Antonie şi-a serbat patronul spiritual

 

Joi, 30 ianuarie 2020, ziua prăznuirii Sfântului Antonie cel Mare (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

Cu binecuvântarea PS Antonie, PCuv. Părinte Protosinghel Claudiu Constantin Panţiru, stareţul Schitului „Sfântul Cuvios Eftimie cel Mare” - Poieni - Târgu Ocna, a rostit un cuvânt de învăţătură în care s-a referit la viaţa Sfântului Antonie cel Mare şi la istoria apariţiei monahismului ortodox.

În cuvântul său, PS Antonie a adus mulţumiri Bunului Dumnezeu şi Sfântului Antonie pentru ajutorul primit în activitatea Preasfinţiei Sale ca slujitor al structurii eclesiastice canonice din R. Moldova. PS Antonie a mulţumit şi preoţilor din cadrul Episcopiei de Bălţi pentru activitatea bogată desfăşurată pe plan misionar, pastoral, cultural şi social-filantropic.

Cu ocazia serbării ocrotitorului spiritual, PS Antonie a primit felicitări din partea ierarhilor şi clericilor din cuprinsul Patriarhiei Române, consilierilor, clericilor şi enoriaşilor din cadrul Mitropoliei Basarabiei, care i-au urat ani mulţi cu sănătate, păstorire îndelungată cu roade mari duhovniceşti.

PS Antonie i-a felicitat pe creştinii care poartă numele de Antonie şi Antonia cu sărbătorirea zilei onomastice.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi