PS Antonie: „Ne pregătim sau nu, întâlnirea cu Hristos va avea loc” Sâmbătă, 15 februarie 2020, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (silul vechi), au prăznuit Întâmpinarea Domnului, PS Antonie, Episcop de Bălţi

Sâmbătă, 15 februarie 2020, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (silul vechi), au prăznuit Întâmpinarea Domnului, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la Praznicul Întâmpinării Domnului şi la modalităţile în care noi, în calitate de creştini, ne întâlnim, pe drumul vieţii, cu Mântuitorul Iisus Hristos.

PS Antonie, între altele, a menţionat: „În această viaţă ne întâlnim, tainic, cu Hristos în diferite moduri: în rugăciune, în Sfintele Taine, în ierurgii, atunci când ne întâlnim cu semenii noştri. Aceste momente trebuie să fie momente de bucurie, pentru că este o întâlnire specială, aparte. Dar urmează încă o întâlnire - la sfârşitul acestei vieţi. Şi pentru această întâlnire avem nevoie de pregătire. Viaţa este timpul de pregătire pentru acest moment pe care nimeni nu-l poate evita. Trebuie să reţinem acest adevăr indiferent de faptul ne pregătim sau nu, întâlnire cu Hristos va avea loc”. „Să folosim timpul vieţii noastre pentru a ne pregăti pentru întâlnirea cu Hristos”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Valeriu pentru primire şi împreună-rugăciune, apreciind activitatea Sfinţiei Sale de păstor al creştinilor din Corlăteni.

Părintele Valeriu i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarh să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.