Episcopia de Bălţi are un nou slujitor al altarului

Duminică, 1 martie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Acoperemântul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezatu).

La Sfânta Liturghie au slujit clerici de pe ambele maluri ale Prutului.

Cu binecuvântarea PS Antonie, părintele profesor Constantin Muha, directorul Seminarului Teologic Ortodox "Sf. Ioan Iacob" din Dorohoi, a rostit un cuvânt de învăţătură.

În cadrul Sfintei Liturghii, tânărul teolog Teodor Dumitru Păduraru a fost hirotonit diacon.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie şi-a cerut iertare de la toţi şi le-a dorit tuturor celor prezenţi „un post de mare folos duhovnicesc”.

PS Antonie l-a felicitat pe noul hirotonit cu încadrarea ca slujitor al Bisericii canonice din acest spaţiu, Episcopiei de Bălţi, şi i-a dorit slujire frumoasă şi rodnică în ogorul Domnului.

Părintele Roman i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.