PS Antonie: „Icoana ne învaţă sfinţenia”

 

Duminică, 8 martie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfântul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” din Voloviţa, Soroca (preot paroh PC preot Florentin Constantin Doboşeriu).  

În cadrul Sfintei Liturghii, PC arhidiacon Marius Mihai Anton a citit, cu binecuvântarea PS Antonie, Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei. 

PS Antonie, în cuvântul său, a vorbit despre locul icoanei în viaţa creştinului ortodox şi despre necesitatea păstrării credinţei adevărate, credinţa ortodoxă.

Referindu-se la icoane, PS Antonie, între altele, a spus: „O casă a unui creştin ortodox se deosebeşte de casele altora, care se numesc tot creştini, prin faptul că vei găsi neapărat o icoană. Ortodox înseamnă creştin care cinsteşte icoanele. Semnul distinctiv pentru ortodocşi este icoana, care pentru creştinul ortodox nu este în nici un fel idol, aşa cum spun sectarii. Icoana ne învaţă cum să ne trăim viaţa ca să fim plăcuţi lui Dumnezeu. Icoana ne învaţă sfinţenia. Icoana ne ajută să mergem spre Împărăţia lui Dumnezeu”. „Să păstrăm dreapta credinţă şi să cinstim icoanele care ne învaţă sensul vieţii creştine – căutarea sfinţeniei”, a îndemnat PS Antonie.

Părintele Florentin a mulţumit pentru vizită şi binecuvântarea arhierească şi l-a invitat pe PS Antonie să mai vină la Voloviţa şi cu alte ocazii.

 

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi