În atenția părinților protopopi, preoților parohi și stareților de mănăstiri.

 

Urmând binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române,

În contextul înmulțirii cazurilor de îmbolnăvire cu noul Coronavirus și a măsurilor de urgență pe care autoritățile publice competente le-au adoptat pentru combaterea noului virus, vă facem cunoscut Îndrumările pentru unitățile de cult și Recomandările pentru credincioși aprobate de Permanența Consiliului Național Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința de lucru din 11 martie 2020.

ÎNDRUMĂRI către parohii și mănăstiri pentru respectarea unor măsuri de prevenire a îmbolnăvirii cu noul Coronavirus (Covid-19)

1. Afișarea, la intrarea în lăcașul de cult, a recomandărilor Ministerului Sănătății pentru prevenirea îmbolnăvirii cu noul Coronavirus (Covid-19);

2. Consultarea la nivel de unitate de cult, acolo unde esteposibil, cu cadre medicale competente, pentru a identici ca măsuri de prevenire a răspândirii noului Coronavirus (exemplu:îndrumarea persoanelor suspecte de gripă din rândul celor care vinla biserică către unități medicale; dezinfectarea căilor de acces şi aerisirea corespunzătoare a lăcașurilor de cult);

3. Asigurarea unei zone de igienizare a mâinilor, cu produse necesare pentru aceasta (apă, săpun, dezinfectanți etc.), înproximitatea lăcașurilor de cult;

4. Respectarea măsurilor dispuse de autoritățile publice și cooperareacu acestea, asigurându-se totodată libertatea religioasă acredincioşilor de a participa la viața liturgică a Bisericii şi de aprimi asistență religioasă, în biserică şi la domiciliu;

5. Pentru a evita aglomerarea credincioşilor în spațiul de cult, întimpul săvârșirii Sintei Liturghii se vor utiliza difuzoare exterioaresau Sfânta Liturghie se va săvârși în aer liber, lângă lăcașul de cult;

6. Lăcașurile de cult vor  fi deschise zilnic credincioșilor pe întreaga perioadă a săptămânii, încât preoții slujitori să poată răspunde tuturor solicitărilor credincioșilor privind Spovedania, Împărtășanie și citirea unor rugăciuni. Astfel, se va evita aglomerația credincioşilor la slujbele de sâmbătă şi duminică;

7. Cu prilejul săvârșirii slujbelor bisericeşti, înainte de otpustse va citi rugăciunea specială pentru pocăință, pentru oprireaepidemiei actuale, pentru însănătoșirea persoanelor bolnave șipentru întărirea spirituală a cadrelor medicale și a persoanelor care contribuie la prevenirea și combaterea epidemiei.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălți