PS Antonie a întâlnit şi a binecuvântat medicii voluntari veniţi din România la Bălţi pentru a lupta cu infecţia COVID-19

În după amiaza zilei de joi, 30 aprilie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, la invitaţia Excelenţei Sale, Domnului Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, a făcut parte din grupul de oficiali care i-a întâlnit la Bălţi pe medicii voluntari veniţi din România la Bălţi pentru a ajuta pe fraţii lor din Basarabia la tratarea bolnavilor de Covid-19. Medicii au fost conduşi de la Chişinău la Bălţi de domnul Serghei Rotari, directorul Spitalul Clinic din Bălţi. Unii dintre medicii sosiţi la Bălţi au experienţă de tratare a noului virus obţinută în Italia, unde au lucrat, de asemenea, ca voluntari.

Ajunşi în faţa Primăriei din Bălţi, medicii din România au fost întâmpinaţi de Excelenţa Sa, Domnului Petrişor Ionel Dumitrescu, Consulul General al României la Bălţi, după care Excelenţa Sa l-a prezentat pe Episcopul Antonie, ca fiind ierarhul din nordul R. Moldova, care ţine de Biserica Ortodoxă Română, Biserica neamului românesc.

PS Antonie le-a urat medicilor de peste Prut bun venit la Bălţi, i-a binecuvântat pentru noua lor misiune şi luptă pentru sănătatea fraţilor basarabeni, dăruindu-le câte o cruciuliţă pectorală şi rugând pe Doctorul sufletelor şi al trupurilor noastre să-i ocrotească şi să-i ajute şi în lucrarea lor jertfelnică de a salva vieţi omeneşti.

Medicii au fost primiţi şi de domnul Renato Usatâi, primarul municipiului Bălţi, preşedintele Comisiei pentru situaţii excepţionale.

În ziua de 30 aprilie 2020 în R. Moldova au sosit 42 de medici şi asistenţi medicali voluntari de peste Prut, pentru a li se alătura colegilor basarabeni şi a oferi suport sistemului medical în lupta cu infecţia Covid - 19, pe o durată de 15 zile.

Potrivit Ministerului Sănătăţii, medicii din România îşi vor desfăşura activitatea în instituţiile medicale din R. Moldova, după cum urmează: Spitalul Clinic Republican (Chişinău) -10 medici, Institutul de Medicină Urgentă (Chişinău) – 15 medici, Spitalul Municipal „Sfântul Arhanghel Mihail”(Chişinău) – 5 medici, Spitalul Clinic din Bălţi - 4 medici şi Spitalul Clinic din Cahul – 8 medici.

Guvernul României a aprobat şi oferirea unui lot de produse medicale, care va conţine 500 mii măşti, 50 mii combinezoane şi un set de medicamente în valoare de cca 3,5 milioane euro.