Mesajul de condoleanţe al Preasfinţitului Antonie, Episcop de Bălţi, la trecerea la cele veşnice a Înaltpreasfinţitului Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor

Preasfinției Sale, Preasfințitului Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor

Membrilor Consiliului Eparhialşi ai Adunării Eparhialea Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor

Hristos a Înviat!

Clericii şi credincioşii Episcopiei de Bălţi a Mitropoliei Basarabiei au primit cu multă întristare vestea trecerii din această viaţă a Înaltpreasfinţitului Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, părintele Bucovinei, păstor iubit şi respectat de clerici şi de mireni deopotrivă.

Ierarh înţelept, blând şi iubitor de fraţi, Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen a fost, tot timpul, alături de românii basarabeni şi de nou-reactivata Episcopie de Bălţi (fostă a Hotinului), încurajând structura eclesiastică canonică din nordul R. Moldova cu povața-i cumpătată şi fapte concrete. Nu vom uita niciodată sprijinul substanţial pe care Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen l-a acordat cu dărnicie Centrului Eparhial şi parohiilor din cadrul Episcopiei de Bălţi, contribuind considerabil la ridicarea şi amenajarea sfintelor lăcaşe ale Bisericii strămoșești.

Prin plecarea din această lume a Arhiepiscopului Pimen, nu doar bucovinenii şi-au pierdut părintele spiritual, ci Biserica Ortodoxă a pierdut un mare şi vrednic slujitor al sfântului altar.

În aceste momente de mare durere pentru fiii duhovniceşti ai Înaltpreasfinţitului Părinte Pimen, rugăm pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească sufletul vrednicului Său slujitor, arhiereul Pimen, cu drepţii în Împărăţia veşnică a Preasfintei Treimi.

Veşnică pomenire, arhiereului Pimen, păstorul Bucovinei!

Cu frăţeşti condoleanţe, în numele clericilor și credincioșilor din cadrul Episcopiei de Bălți,

Antonie, Episcop de Bălți