PS Antonie: „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena sunt modele de vieţuire creştină”

Miercuri, 3 iunie 2020, ziua prăznuirii Sfinţilor Împăraţi, întocmai cu Apostolii Constantin şi mama sa Elena (pe stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

Vorbind despre Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena sunt modele de vieţuire creştină şi de apărare a creştinismului. Sfântului Constantin i se datorează recunoaşterea creştinismului ca religie legală în imperiu, declararea zilei de duminică zi de odihnă şi convocarea Sinodului I Ecumenic. Schimbarea atitudinii faţă de sclavi, deţinuţi, familie, săraci, orfani şi văduve tot este meritul lui. A ajutat la ridicarea de noi lăcaşe sfinte şi le-a împodobit cu odoare sfinte şi obiecte de cult. Sfânta Elena a ajutat la ridicarea a peste 20 de sfinte lăcaşe şi a mers la Ierusalim, unde a găsit Sfânta Cruce pe care a fost răstignit Hristos, cruce care a fost înălţată de episcopul Macarie în ziua de 14 septembrie”. „Să-i invocăm în rugăciune pe aceşti sfinţi ai lui Dumnezeu şi ei ne vor fi grabnicii ajutătorii noştri”, a mai menţionat PS Antonie.

PS Antonie a felicitat comunitatea „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din Corlăteni cu ocazia sărbătoririi hramului şi a mulţumit părintelui Valeriu pentru invitaţia la hram şi pentru activitatea misionar-pastorală desfăşurată la Corlăteni.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum de mulţumire pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra preotului paroh şi a comunităţii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Corlăteni.