PS Antonie: „Sfinţii ne invită pe calea sfinţeniei”

Duminică, 14 iunie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la locul sfinţilor în cultul ortodox şi rolul lor în viaţa Bisericii şi în viaţa creştinului. Între altele PS Antonie a subliniat: „Pe sfinţi îi cinstim pentru că ei sunt modele de viaţă, modele de mărturisire a credinţei în Dumnezeu şi modele de apărare a credinţei noastre ortodoxe. Sfinţii ne invită pe calea sfinţeniei, ne invită la viaţa veşnică. Sfinţii ne luminează cu viaţa lor drumul spre Dumnezeu. Ei ne arată ţinta finală a vieţii noastre, ne ajută să înţelegem rostul vieţii pământeşti şi ne face cunoscut modul cum se poate folosi timpul vieţii trecătoare pentru a dobândi viaţa veşnică”. „Să cinstim sfinţii lui Dumnezeu şi să le urmăm viaţa pentru a ne faci părtaşi fericirii lor”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a vorbit şi despre noua boală Covid-19 şi i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur şi să respecte recomandările Comisiei naţionale extraordinare de sănătate publică, neuitând în acelaşi timp de rugăciune.

În cadrul Sfintei Liturghii şi la sfârșitul acesteia, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.