PS Antonie: „Adevărata viaţă este viaţa duhovnicească”

Duminică, 28 iunie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu). 

În cuvântul rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a III-a după Rusalii. Vorbind despre preocuparea principală a omului şi anume căutarea lui Dumnezeu, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Evanghelia ne arată că nu grija pentru cele trecătoare şi materiale trebuie să fie primordială în viaţa omului, ci Dumnezeu, iar celelalte se vor adăuga. Viaţa noastră e mai mult decât această existenţă biologică. Adevărata viaţă este viaţa duhovnicească. Doar timpul în care l-am căutat pe Dumnezeu şi timpul folosit pentru a face fapte bune contează în viaţa unui om, restul este timp pierdut”. Vorbind despre hrana sufletului, PS Antonie a spus: „Hrană sufletului este rugăciunea, faptele bune, postul, lecturile biblice şi cele duhovniceşti, meditaţiile la creaţia lui Dumnezeu”

PS Antonie i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli Covid-19, menţionând că respectarea recomandărilor Comisiei naţionale extraordinare de sănătate publică este spre binele fiecăruia.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi