Sfântul Voievod Ştefan cel Mare, cinstit la Bălţi

 

Joi, 2 iulie 2020, ziua cinstirii Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi din cadrul Episcopiei de Bălţi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

În cuvântul său PS Antonie s-a referit la chipul Sfântului Voievod Ştefan cel Mare, care rămâne peste veacuri un model de apărarea a valorilor naţionale şi a credinţei strămoşeşti – credinţa ortodoxă.

În cadrul Sfintei Liturghii, domnul Anatolie Graur, student la teologie, a fost hirotonit diacon.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie împreună soborul de preoţii au mers la statuia Sfântului Voievod din centrul Bălţiului, unde au depus flori şi au intonat troparul Sfântului.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi