Prima slujbă arhierească la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi”

Joi, 23 iulie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni, rn. Făleşti (stareţ Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu)

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la locul Maicii Domnului în cultul Ortodox şi la evlavia creştinilor faţă de Fecioara Maria.

PS Antonie i-a dăruit părintelui stareţ Vartolomeu un Octoih mic şi un Molitfelnic mic.

Părintele stareţ, Arhimandrit Vartolomeu Puitârziu, i-a mulţumit PS Antonie pentru daruri şi pentru vizită şi binecuvântare, menţionând că este prima slujbă arhierească la nou înfiinţata mănăstire, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai slujească la mănăstire şi cu alte ocazii.

La slujbă au fost creştini din împrejurimi şi fii duhovniceşti de-ai părintelui Vartolomeu.

Mănăstirea „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost înfiinţată în data de 17 mai 2020. Prin decizie episcopală stareţ al Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiţi” din localitatea Mărăndeni a fost numit Arhimandritul Vartolomeu Puitârziu.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi