PS Antonie a slujit la hramul istoric al Catedralei de la Iaşi

La invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, PS Antonie; Episcop de Bălţi, a conslujit împreună cu alţi arhierei ai Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de 2 februarie 2019, la Iaşi, la hramul istoric - Întâmpinarea Domnului - al Catedralei Mitropolitane din Iaşi, cel mai mare sfânt locaş din capitala Moldovei,.

 Slujba Sfintei Liturghii dedicată marii sărbători a fost oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi. Împreună cu IPS Mitropolit Teofan au slujit Preasfinţitul Părinte Ignatie, Episcopul Huşilor, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi al Harghitei, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, Preasfinţitul Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de PS Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi al Harghitei: „Care ar fi îndemnul praznicului pentru noi? Să păşim, iubiţi fraţi şi surori, cu credinţă sinceră şi cu smerenie în Biserica lui Dumnezeu cea una sfântă, sobornicească şi apostolească, aşa cum mărturisim în Simbolul de credinţă. Să avem posibilitatea să ne întâlnim cu Hristos în Sfintele Taine, spovedindu-ne şi împărtăşindu-ne cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos, şi atunci vom deveni nu purtători ai copilului în braţe, ci devenim teofori şi hristofori ai Tatălui Ceresc, copii ai Împărăţiei cerurilor. De aceea, să ne supunem şi să ne predăm lui Dumnezeu cum ne îndeamnă Sfântul Apostol Pavel în Epistola către Romani din capitolul 6, versetul 3: «Au nu ştiţi că toţi câţi în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?». Să-L primim pe Mântuitorul Hristos!”.

La finalul Sfintei Liturghii, IPS Părinte Mitropolit Teofan a făcut referire la semnificaţiile sărbătorii şi a mulţumit tuturor celor prezenţi la hramul Catedralei: „Sărbătoarea de astăzi este sărbătoarea creştinului care tinde spre Dumnezeu. Praznicul de astăzi este întâmpinarea omului de către Dumnezeu şi întâmpinarea lui Dumnezeu de către om. Sărbătoarea de astăzi arată că omul este rânduit să se aşeze, să fie în braţele lui Dumnezeu, iar Dumnezeu se aşază în braţele inimii şi cugetului omului care se apropie de El cu frică, cu credinţă şi cu dragoste. Sărbătoarea de astăzi ne arată adevărul cel mare că creştinul ortodox este închinat lui Dumnezeu, că este îmbisericit, că este altoit ca o ramură pe trunchiul Bisericii, prin care curge seva care dă acestei ramuri viaţă, putere şi în cele din urmă mântuire în Împărăţia lui Dumnezeu”.

În cadrul Sfintei Liturghii, părintele ierodiacon Arsenie Pohrib, secretar al cabinetului mitropolitan, a fost hirotonit întru ieromonah de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan.

Pe lângă hramul Întâmpinării Domnului, Catedrala Mitropolitană din Iaşi mai are hramurile „Sfânta Cuvioasă Parascheva” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”. Hramul cel mai cunoscut al catedralei este pe 14 octombrie, de sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi (după Doxologia.ro)