La mănăstirea Zosin va arde o candelă pentru unitatea neamului românesc

Sâmbătă, 15 august 2020, (zi în care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul îndreptat, au sărbătorit Adormirea Maicii Domnului), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Zosin (stareţ arhimandrit Teodosie Pleşca).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cultul Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi a mulţumit Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, pentru binecuvântare de a sluji la Mănăstirea Zosin.

Părintele stareţ arhimandrit Teodosie Pleşca i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare şi i-a dăruit o icoană cu chipul Maicii Domnului.

PS Antonie i-a dăruit părintelui stareţ o candelă, care să ardă, în Mănăstirea Zosin, pentru unitatea neamului românesc. PS Antonie are o tradiţie de a dărui bisericilor de peste Prut, unde oficiază prima dată Sfânta Liturghie o candelă care să ardă pentru reîntregirea neamului românesc. În mai multe biserici şi mănăstiri, de peste Prut, ard candele dăruite de PS Antonie.

PS Antonie i-a mai dăruit părintelui stareţ şi două cărţi editate la Editura Episcopiei de Bălţi: Primul jurnal misionar al Cuviosului Anatolie Tihai apărut, în ediţie bilingvă română-niponă, şi Sectele religioase din Japonia, autor Cuviosul Anatolie Tihai.