PS Antonie: „Unica pavăză pentru creştin este Dumnezeu”

Duminică, 16 august 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a zecea după Rusalii. Vorbind despre răul făcut de demoni oamenilor şi despre modul de apărare împotriva forţelor întunericului, PS Antonie, între altele, a spus: „În Evanghelia de astăzi vedem că demonul iese din copil după ce este certat de Iisus. Copilul este eliberat din captivitatea duhurilor rele de puterea lui Dumnezeu. Demonii fug când simt prezenţa lui Dumnezeu. Unica pavăză pentru creştin este Dumnezeu. Duhurile rele nu se pot împotrivi puterii lui Dumnezeu. De ce? Pentru că puterea lui Dumnezeu este puterea iubirii, iar puterea demonilor este o putere a răului, care nu poate învinge dragostea lui Dumnezeu. Iubirea învinge orice rău”.

„Ne apărăm de cel rău, doar prin dragostea arătată semenilor şi fiind împreună cu Dumnezeu. Prin rugăciune şi fapte bune îl aducem pe Dumnezeu în sufletele noastre. Iar când Dumnezeu este cu noi, nu ne este frică de niciun rău, indiferent de la cine ar veni, de la oameni, ori de la demoni”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie, de asemenea, i-a îndemnat pe cei prezenţi să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.