PS Antonie: „Iertarea aduce în sufletele noastre pace şi lumină”

Duminică, 23 august 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în parohia „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din localitatea Horeşti, rn. Făleşti (preot paroh Mihail Nedelcu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XI-a după Rusalii (Pilda datornicului nemilostiv).

Vorbind despre iertate, PS Antonie, între altele, a menţionat: „Evanghelia ne îndeamnă la iertare. Să iertăm semenilor noştri orice greşeală pentru a primi de la Dumnezeu şi noi iertare. Iar iertarea o primim de la Dumnezeu în măsura iertării noastre a semenilor noştri. Aceasta cerem, de fapt, noi în rugăciunea „Tatăl nostru”: „Şi ne iartă nouă greşelile noastre precum și noi iertăm greşiţilor noştri”.Când iertăm ne asemănăm cu Dumnezeu”. „Iertarea semenilor este un câştig pentru noi. Pentru că iertarea aduce în sufletele noastre pace şi lumină”, a mai spus PS Antonie.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.

PS Antonie a donat elevilor din Horăşti primele cinci tablete educaţionale din cele o sută pe care Episcopia de Bălţi le va dona la început de an şcolar cu sprijinul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui Mihail pentru implicarea activă în misiunea pastoral-misionară a Episcopiei de Bălţi.

Părintele Mihail a mulţumit pentru donaţia făcută elevilor din sat şi a mulţumit de asemenea pentru vizita şi binecuvântarea arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Horăşti şi cu alte ocazii.