PS Antonie a donat alte 20 de tablete educaţionale elevilor din cuprinsul Episcopiei de Bălţi

Joi, 27 august 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, însoţit de către PC Preot Dorian Revenco, a vizitat comunităţile „Sfântul Ierarh Nicolae” din oraşul Ocniţa (preot paroh PC Sergiu Grosu), „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Lipnic, raionul Ocniţa (preot paroh Ioan Rusu), „Adormirea Maicii Domnului ” din localitatea Gârbova, raionul Ocniţa (preot paroh Alexandru Bologa) şi „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (paroh PCuv. Veniamin Gaiţ).

Ierarhul Episcopiei de Bălţi a donat elevilor din aceste comunităţi 20 de tablete educaţionale. PS Antonie a spus că tabletele sunt daruri ale preoţilor şi credincioşilor români din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif.

Preoţii parohi au mulţumit pentru daruri, menţionând că aceste tablete sunt de o mare necesitate pentru procesul de învăţământ în condiţii noi de pandemie.

Doamna Raisa Ciocan, directorul adjunct al Gimnaziului din Grinăuţi-Moldova, a apreciat gestul Episcopiei de Bălţi şi a mulţumit clericilor din Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale şi Meridionale pentru preţiosul dar şi donat o icoană bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare în semn de răspuns pentru darul făcut copiilor, apreciind mult şi activitatea părintelui Veniamin Galiţ, care se îngrijeşte de comunitatea încredinţată spre păstorire.

Tablete educaţionale au mai fost donate elevilor din satele Lopatnic şi Feteşti din raionul Edineţ, din satul Horeşti, rn. Făleşti şi elevilor de la Liceului Teoretic „Grigore Vieru” din Briceni. În total Episcopia de Bălţi va dona elevilor, la început de an şcolar, o sută de tablete educaţionale.

Tablete au fost achiziţionate cu sprijinul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale cu sediul la Paris (Mitropolit - Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif). Tabletele sunt donate copiilor harnici la învăţătură, dar care provin din familii cu venituri modeste. Copii au fost selectaţi de către preotul paroh împreună cu directorii şi pedagogii de la instituţiile de învăţământ din localitate.