PS Antonie: „Ortodoxie înseamnă şi cinstirea Maicii Domnului”

Vineri, 28 august 2020, ziua în care creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile după calendarul neîndreptat (stil vechi), au prăznuit Adormirea Maicii Domnului, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din oraşul Donduşeni (preot paroh Roman Botezat).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă şi l-a felicitat pe părintele Roman cu ocazia sărbătoririi zilei de naştere.

Vorbind despre Maica Domnului, PS Antonie, între altele, a spus: „Maica Domnului are un loc aparte în cultul ortodox. Pe parcursul anului liturgic Maica Domnului are cele mai multe sărbători. De ce? Pentru că ortodocşii au simţit ajutorul Maicii Domnului. Ea este grabnic ajutătoare celor care îi înalţă rugăciuni fierbinţi, celor care o cinstesc după cuviinţă, celor care păstrează adevărata credinţă. Dar adevărata credinţă înseamnă şi cinstirea Maicii Domnului, iar Ortodoxie înseamnă şi cinstirea Maicii Domnului. Dacă o cinstim pe Maica Domnului suntem în credinţa adevărată”. „Să păstrăm dreapta credinţă şi să o cinstim pe Maica Domnului” a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie l-a felicitat pe părintele Roman cu ocazia sărbătorii zilei de naştere şi i-a mulţumit pentru implicarea jertfelnică în activitatea Episcopiei de Bălţi în calitate de responsabil al Sectorului cultural, misiune şi tineret. Pentru activitate eclesiastică rodnică părintele Roman a fost hirotesit protoiereu.

Părintele Roman a primit felicitări cu ocazia zilei de naştere şi din partea fiilor duhovniceşti, care au remarcat calităţile de păstor înţelept şi cumpătat ale părintelui.

PS Antonie a înmânat tablete educaţionale la zece elevi.

Părintele Roman i-a mulţumit Preasfinţitului Antonie pentru felicitare, avansare în treapta eclesiastică, pentru tabletele oferite copiilor şi pentru binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.