Primari unionişti decoraţi de PS Antonie

Joi, 7 februarie 2019, în debutul şedinţei Adunării Eparhiale a Episcopiei de Bălţi, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a decorat trei primari care, în anul 2018, anul Centenarului Marii Uniri, au votat Uniri simbolice a localităţilor pe care le conduc cu România.

PS Antonie a anunţat că anul 2019 în cadrul Patriarhiei Române a fost declarat Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, al învăţătorilor şi al primarilor gospodari)” şi Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti” şi a anunţat că Consiliul Eparhial al Episcopiei de Bălţi a hotărât, ca la început de an, să înmâneze Diplome de vrednicie a Episcopiei de Bălţi la trei primari care, în anul 2018, au votat Unirea simbolică cu România. Astfel de Diplome de vrednicie s-au învrednicit: dl Marcel Snegur, primarul comunei Parcova, rn Edineţ, care împreună cu consilierii primăriei primii a votat Unirea simbolică în 2018, dl Vasile Palamari, primarul comunei Bădiceni, rn. Soroca şi dl Grigore Pleşca, primarul satului Vîsoca, rn. Soroca.

PS Antonie, adresându-se domnilor primari, a menţionat: „Cu multă admiraţie am urmărit cum împreună cu membrii consiliului primăriilor pe care le conduceţi aţi votat, anul trecut, Uniri simbolice cu România. Aţi dat dovadă de mare curaj şi verticalitate. Aţi arătat că iubiţi adevărul. Iar adevărul însemnă libertate şi lumină. Am considerat că este corect ca aici, la Bălţi, unde s-a dat, în 1918, startul Marii Uniri, prin votul zemstvei din Bălţi, la 3 martie 1918, să vă înmânăm aceste distincţii şi să vă mulţumim pentru exemplara atitudine faţă de valorile naţionale, adevărul istoric şi unitatea de neam. Sunteţi un exemplu pentru ceilalţi primari”. PS Antonie le-a înmânat domnilor primari şi câte o icoană cu chipul Maicii Domnului şi un bust al Sfântului Voievod Ştefan cel Mare.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi