PS Antonie: „Adevărul este lumină şi el dă puterea cuvântului nostru”

Vineri, 11 septembrie 2020, ziua când creştinii ortodocşi, care ţin sărbătorile pe stil vechi, au sărbătorit Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, PS Antonie, Episcop de Bălţi a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din satul Lipnic, raionul Ocniţa (preot paroh Ioan Rusu).

PS Antonie, în cuvântul său, s-a referit la viaţa Sfântului Ioan Botezătorul şi la învăţăturile pe care le trebuie să le reţinem din viaţa Sfântului Ioan.

Vorbind despre puterea cuvântului şi curajul Sfântului Ioan de a spune adevărul, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfântul Ioan ne arată că atunci când avem de spus un adevăr, nu trebuie să avem frică. Adevărul este lumină şi el dă puterea cuvântului nostru. În calitate de creştini ortodocşi suntem chemaţi să mărturisim adevărul, să propovăduim lumina. Suntem chemaţi să mărturisim adevărul de credinţă, dar şi adevărul despre neam, despre istorie, despre limbă. Adevărul ne întăreşte şi dă curaj de a mărturisi, pentru că atunci când suntem cu adevărul, suntem cu Dumnezeu”.

Părintele Ioan i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească şi l-a invitat pe ierarhul Episcopiei de Bălţi sa mai vină la Lipnic şi cu alte ocazii.

În aceiaşi zi PS Antonie a mers în satul Burlăneşti, rn Edineţ, unde a donat cinci tablete elevilor de la Gimnaziul din această localitate. Elevii au fost selectaţi de către părintele paroh Nicolae Pânzariu şi conducerea Gimnaziului. Ţinând cont de stare epidemiologică din sat, tabletele au fost donate în curtea bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir”. La eveniment au fost prezenţi domnul Sergiu Balamutovschi, primarul satului Burlăneşti şi dna Angele Majeru, profesoară la Gimnaziul din sat. Şi domnul primar şi doamna profesoară au adus mulţumiri Episcopiei de Bălţi şi preoţilor şi credincioşilor români din cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale şi Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif pentru darul oferit copiilor din sat.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi