PS Antonie: „În Taina Spovedaniei luminăm haina sufletului nostru”

Duminică, 13 septembrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi (preot paroh Petru Botezatu).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XIV-a după Rusalii (Pilda nunţii de împărat).

Vorbind despre haina de nuntă, PS Antonie, între altele, a spus: „Haina de nuntă este haina sufletului nostru, care trebuie să fie o haină luminoasă. Ea se poate întina prin faptele noastre, dar prin pocăinţă o putem curăţi. În Taina Spovedaniei luminăm haina sufletului nostru. Dacă prin păcatele noastre ne îndepărtăm de Dumnezeu, prin Taina Spovedaniei ne apropiem de El, refacem legătura iniţială”. „Să folosim Taina Spovedaniei pentru a ne curăţa haina sufletului şi a reface legătura cu Dumnezeu”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a donat cinci tablete elevilor selectaţi de către părintele paroh Petru Botezatu şi profesorii care frecventează biserica „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi. PS Antonie a menţionat că tabletele reprezintă darul preoţilor şi credincioşilor români din cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale şi Meridionale condusă de către Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Iosif.

Părintele Petru i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită, binecuvântare şi daruri, invitându-l pe Ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină în mijlocul comunităţii „Naşterea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos” din oraşul Bălţi şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi