Filantropii români basarabeni Vasile Stroescu şi Nicolae Casso evocaţi la Edinet

 

Joi, 24 septembrie 2020, în incinta Bibliotecii Publice Municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ, s-a desfăşurat, cu binecuvântarea PS Antonie, Episcop de Bălţi, Conferinţă pastoral-misionară dedicată Anului Omagial al Pastoraţiei Părinţilor şi Copiilor şi Anul Comemorativ al Filantropilor Ortodocşi Români. Conferinţa a fost organizată de Protopopiatul de Edineţ şi Donduseni în colaborare cu Biblioteca Publică Municipală „Ion Buzdugan” din Edineţ şi s-a desfăşurat sub genericul „Vasile Stroescu – cel mai mare filantrop român basarabean”.

Evenimentul a fost moderat de către PC părinte Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduseni şi dna Rodica Gladiniuc, directoare a Bibliotecii Publice Municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ.

Comunicări în care au fost evocate figurile filantropilor basarabeni Vasile Stroescu şi Nicolae Casso au prezentat PC părinte Nicolae Pânzariu, paroh al bisericii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din localitatea Burlăneşti, raionul Edineţ şi secretarul Protopopiatul de Edineţ şi Donduseni şi PC părinte Roman Botezat, consilier episcopal.

Un cuvânt despre pastoraţia părinţilor şi copiilor a prezentat PC părinte Igor Roşca, protopop de Edineţ şi Donduseni. Părintele protopop s-a referit la familia creştină şi provocările la care este supusă în ziua de astăzi.

Dna Adamciuc Marina, colaboratoare a Bibliotecii Publice Municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ a prezentat expoziţia de carte „Vasile Stroescu – o viaţă în slujba naţiunii”.

Cuvinte de salut şi de apreciere a evenimentului cultural-religios de la Edineţ au rostit: domnul Mircea Morari, secretarul Consiliului municipal Edineţ şi domnul Ion Bâlba, angajat al Bibliotecii municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ, membru al Asociaţiei Culturale „Parcova-Nova”.

Părintele Nicolae Pânzariu a făcut prezentarea şi a două cărţi (una fiind dedicată filantropului Vasile Stroescu), avându-l ca autor pe domnul Ion Bâlba.

PS Antonie în cuvântul său s-a referit la importanţa amintirii de faptele luminoase ale înaintaşilor noştri, la buna organizare a evenimentului de la Biblioteca Publică Municipală „Ion Buzdugan” din Edineţ, aducând mulţumiri părintelui protopop Igor Roşca, părintelui consilier cultural episcopal Roman Botezat, doamnei director a bibliotecii Rodica Gladiniuc şi întreg colectivului de la Biblioteca Publică Municipală „Ion Buzdugan” din Edineţ.

PS Antonie a prezentat câteva cărţi editate de Editura Bazilica în anul Centenar şi două cărţi editate la Editura Episcopiei de Bălţi: Primului jurnal misionar al Cuviosului Anatolie Tihai apărut, în ediţie bilingvă română-niponă, şi Sectele religioase din Joponia, autor Cuviosul Anatolie Tihai.

Cu această ocazie PS Antonie a făcut şi o donaţie de carte Bibliotecii Publice Municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ.

Doamna Rodica Gladiniuc, directoare a Bibliotecii Publice Municipale „Ion Buzdugan” din Edineţ, a mulţumit pentru donaţia preţioasă, pentru faptul că desfăşurarea Conferinţei preoţeşti a Protopopiatului de Edineţ şi Donduseni a avut loc la Biblioteca din Edineţ şi s-a arătat deschisă spre o colaborare mai rodnică între Biblioteca Publică Municipală „Ion Buzdugan” din Edineţ şi Episcopia de Bălţi.

Conferinţa s-a desfăşurat cu respectarea regulilor impuse pe timp de pandemie.

După conferinţă, PS Antonie, împreună cu o parte din preoţi, a mers în satul Trinca, rn. Edineţ, pentru a vizita biserica din sat, una dintre ctitoriile marelui filantrop român Vasile Stroescu.

În drum spre Chişinău, PS Antonie a vizitat fundaţia noii biserici din Edineţ, închinată Sfântului Ierarh Nicolae şi Sfântului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt şi Centrul social „Sfântul Stelian” din satul Feteşti, rn. Edineţ.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2020 Anului Omagial al Pastoraţiei Părinţilor şi Copiilor şi Anul Comemorativ al Filantropilor Ortodocşi Români.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi