PS Antonie: „Sfânta Cruce este putere şi ajutor pentru creştinul ortodox”

Duminică, 27 septembrie 2020, ziua prăznuirii Înălţării Sfintei Cruci (stil vechi), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Gara Rediul Mare, comuna Grinăuţi, raionul Ocniţa (PCuv. Veniamin Gaiţ).

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la cinstirea Sfintei Cruci în Ortodoxie şi locul ei viaţa creştinului.

Vorbind despre semnificaţia Sfintei Cruci, PS Antonie, între altele, a spus: „Sfânta Cruce ne apără de cel rău, pentru că are în ea puterea lui Hristos cel răstignit. Când ne însemnăm cu semnul Sfintei Cruci această putere vine peste noi. Sfânta Cruce este putere şi ajutor pentru creştinul ortodox. Crucea este semnul creştinului care mărturiseşte credinţa adevărată. Cinstirea Crucii este semnul credinţei drepte, aducătoare de mântuire a sufletului care mărturiseşte credinţa adevărată”.

PS Antonie i-a mulţumit părintelui ieromonah Veniamin, parohul comunităţii din Gara Rediul Mare pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată şi pentru efortul depus la ridicarea noului sfânt locaş din localitate.

La rândul său, părintele Veniamin i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vină la Gara Rediul Mare şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi