PS Antonie: „Rugăciunea fierbinte aduce vindecare nouă şi celor apropiaţi”

Duminică, 10 februarie 2019, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, raionul Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

PS Antonie, în cuvântul său, rostit după Sfânta Liturghie, s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencei). Vorbind despre credinţă, PS Antonie, între altele, a spus: „Când Mântuitorul nu-i răspunde, femeia nu se descurajează, ci mai insistent Îl roagă să o vindece pe fiica sa. Ea înmulţeşte rugăciunea. Şi Mântuitorul văzând credinţa şi rugăciunea femeii îi îndeplineşte, în cele din urmă, cererea. Zice Mântuitorul: „O, femeie, mare este credinţa ta, fie ţie după cum voieşti! Şi s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela”. Astfel Mântuitorul arată ucenicilor, dar şi nouă cât ajutor avem de la Dumnezeu dacă avem credinţă puternică. Învăţăm de la această femeie cum rugăciunea fierbinte aduce vindecare nouă şi celor apropiaţi”. „Indiferent de situaţia în care ne putem pomeni cu voia sau fără voia noastră, să nu abandonăm rugăciunea, ci dimpotrivă să o înmulţim cu credinţa tare şi Bunul Dumnezeu nu va întârzia să ne ajute”, a mai spus PS Antonie.

PS Antonie a mulţumit părintelui Valeriu pentru activitatea pastoral-misionară şi i-a rugat pe creştini să-şi ajute păstorul în misiunea sa.

Preotul Valeriu a mulţumit ierarhului Episcopiei de Bălţi pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l pe ierarhul Episcopiei de Bălţi să mai vina la Corlăteni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi