PS Antonie a slujit la hramul Mănăstirii Hadâmbu

Joi, 1 octombrie 2020, ziua prăznuirii Acoperământul Maicii Domnului (stil nou), PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teofan, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor (stareţ Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă).
Din soborul de preoţi au făcut parte douăzeci de slujitori de pe ambele maluri ale Prutului, printre care şi PCuv. Părintele Nechifor Horia, stareţul Mănăstirii „Sfinţii Trei Ierarhi“ din Iaşi şi Exarh administrativ al Arhiepiscopiei Iaşilor.
În cuvântul său, PS Antonie a vorbit despre chipul Maicii Domnului în cultul ortodox.
PS Antonie i-a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan pentru binecuvântarea de a sluji, la istorica mănăstire Hadâmbu, şi părintelui stareţ Nicodim pentru invitaţie.
La rândul său, preacuviosul părinte stareţ Nicodim Gheorghiţă i-a mulţumit PS Antonie pentru binecuvântare arhierească, vorbindu-le celor prezenţi despre importanţa unei slujbe arhiereşti, invitându-l pe PS Antonie să mai vină în mijlocul comunităţii monahale de la Hadâmbu şi cu alte ocazii.
Biroul de presă al Episcopiei de Bălţi