PS Antonie: „Milostenia este semnul sănătăţii noastre duhovniceşti”

Duminică, 18 octombrie 2020, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa Elena” din satul Corlăteni, rn. Râşcani (preot paroh Valeriu Ursu).

În cuvântul său rostit după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Antonie s-a referit la textul Evangheliei din Duminica a XIX-a după Rusalii.

Referindu-se la îndemnul din Evanghelie „Fiţi milostivi precum Tatăl vostru milostiv este”, PS Antonie, între altele, a spus: „Evanghelia ne îndeamnă să fim milostivi: De ce? Pentru că milostenia ne aseamănă cu Dumnezeu. Şi Dumnezeu vrea ca noi să fim milostivi. Milostenia alungă împietrirea inimii, aduce lumină şi bucurie în suflet. Milostenia este semnul sănătăţii noastre duhovniceşti. Dar milostenia dă sănătate sufletului şi trupului. Când facem milostenia ne însănătoşim, pentru că atunci suntem cu Dumnezeu. Când lucrăm milostenia nu suntem singuri în lucrarea noastră, ci lucrăm cu Dumnezeu. Dumnezeu Milostivul vine şi ne sprijină în lucrarea noastră, doar după ce decidem noi să facem fapta bună. Dumnezeu ne păstrează libertatea. Nu ne forţează să facem binele. Începutul unei lucrări de ajutorare a semenilor ne aparţine nouă. Noi decidem să ajutăm sau nu pe semenul nostru. Ajutorul lui Dumnezeu urmează deciziei noastre”. „Să nu fim indiferenţi faţă de semenii noştri. Este multă suferinţă lângă noi, să încercăm după puterile noastre să o alinăm. Şi făcând aşa noi creştem duhovniceşte, ne asemănăm cu Dumnezeu şi ne umplem de Duh Sfânt”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19.

În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.