PS Antonie: „Sfinţii ne învaţă cum să folosim timpul trecător ca să câştigăm veşnicia”

Marţi, 27 octombrie 2020, ziua când creştinii ortodocşi care ţin sărbătorile pe calendarul neîndreptat (stilul vechi) au sărbătorit-o pe Sfânta Cuvioasa Parascheva, PS Antonie, Episcop de Bălţi, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Chetrosu, rn. Drochia (preot paroh Ion Codreanu), cu ocazia sărbătoririi hramului acestei comunităţi.

După Sfânta Liturghie, PS Antonie a oficiat un Te-Deum pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei preotului paroh şi asupra comunităţii din Chetrosu.

În cuvântul său, PS Antonie s-a referit la viaţa Sfintei Cuvioase Parascheva şi la rolul sfinţilor în viaţa creştinului. Vorbind despre ajutorul sfinţilor, PS Antonie, între altele, a spus: „De la sfinţi învăţăm rugăciunea, smerenia şi credinţa puternică în Dumnezeu. Sfinţii ne descoperă rostul vieţii, ne arată care este chemarea omului, ce are el, omul, de făcut ca să fie bineplăcut lui Dumnezeu şi oamenilor. Sfinţii ne învaţă cum să folosim timpul trecător ca să câştigăm veşnicia. De la sfinţi învăţăm cum să luptăm cu păcatul, cum să luptăm cu întunericul patimilor şi să căutăm lumina sfântă a lui Dumnezeu”. „Vieţile lor sunt nişte făclii care ne luminează calea vieţii. Să le urmăm credinţa şi fapta pentru ne face şi noi părtaşi fericirii veşnice împreună cu ei”, a îndemnat PS Antonie.

PS Antonie a felicitat comunitatea şi pe părintele paroh cu ocazia sărbătoririi hramului şi i-a mulţumit părintelui Ion pentru activitatea pastoral-misionară desfăşurată în parohie.

Părintele paroh i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l să mai vină în mijlocul comunităţii pe care o păstoreşte şi cu alte ocazii.

PS Antonie i-a îndemnat, de asemenea, pe cei prezenţi, să fie atenţi cu sănătatea lor şi a celor din jur în contextul noii boli de Covid-19. În cadrul Sfintei Liturghii, PS Antonie a înălţat rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru încetarea noii boli molipsitoare.